Jak se obléci na pohovor?


Jak se obléci na pohovor?

V některých průzkumech se uvádí, že první dojem dělá až 60% případného úspěchu a uchazeč, kteří udělají dobrý doejm, si dle průzkumu dokáže vyjednat až o 12% vyšší plat. Během přípravy na pracovní pohovor byste tedy měli hodně dbát, co si vzít na sebe. Pokud chcete pracovat na obchodní pozici, či v bance, může být správně zvolený „dress code“ tím skoro nejdůležitějším. Pokud míříte do skladu, výroby či laboratoře, Vaše práce bude s největší pravděpodobností spojena s nošením užitkového pracovního oděvu, což ale neznamená, že na pracovní pohovor mohu přijít v „montérkách“. Výběru oblečení na pracovní pohovor se vyplatí čas věnovat, protože mimo jiné vypovídá o tom, že si potenciálního zaměstnavatele vážíte.

Méně je někdy více

Důležité je obléct se adekvátně k tomu, o jakou pozici se hlásím. Ne všechna povolání požadují formální dress code, tzv. „business casual“ nebo „business look“. Není tedy nutné hned kupovat kravatu či lodičky. Většina profesí má však jedno společné, a to je střídmost v oblékání. Proto doporučujeme volit méně šperků a doplňků, méně výrazné barvy ( snad jen u menších doplňků ). Na formální pohovor je pro muže vhodný oblek, ale pánové by si měli odpustit oblek černé barvy, protože jak je známo, černý oblek se nosí jen na pohřeb a nebo na večerní slavnosti, není vhodný na denní nošení. Také zapomeňte na „oblek z tanečních“, raději investujte do nového, s moderním střihem. Stejně tak pánové nic nepokazí ani dobře padnoucím „blejzrem“ s košilí bez kravaty a slušivými kalhoty. Rozhodně ale pozor na délku, ponožky nesmí být vidět ! Dámy bez ohledu na typ profese mohou zvolit sukni a slušivou halenku, ale pozor na délku sukně a hloubku výstřihu, ať nepůsobíte moc vyzývavě, body Vám to spíše ubere.

Doporučujeme se také podívat na stránky firmy, jestli nenajdete nějaké fotky prcovního prostředí, atd. Toto je ideální inspirace pro to, jaký zvolit dress code.

Hygiena

Předpokládáme, že čistota a hygiena je Vám vlastní, ale někdy se může stát, že člověk zapomene na takové „drobnosti“, jako jsou čisté ( neokouskané ) nehty, upravené vlasy, čisté boty či nenápadná vůně. Před odchodem se pozorně prohlédněte v zrcadle, ať vyloučíte jakékoliv drobné nedostatky, protože malé skvrnky například na kravatě si všimnete doopravdy těžko. Pokud je v okolí někdo, kdo Vám může pomoci, jenom dobře. Také nedoporučujeme kuřákům, aby před pohovorem kouřili, protože pokud přijdete do malé zasedací místnosti načichnutý kouřem a zrovna máte proti sobě zapřísáhlého nekuřáka, Váš první dojem nebude vůbec dobrý a pravděpodobně končíte dřív, než jste začali.

Na pohovor je dobré dorazit včas, protože případný spěch může neblaze ovlivnit Váš vzhled ( od zápachu z pocení až po rozcuchané vlasy )

Tetování a piercing

Existuje mnoho profesí, ve kterých tetování, piercing či jinak výrazné prvky nepřekáží, na druhou stranu je spousta pozic, kde pracujete se zákazníky nebo musíte dodržovat přísné hygienické předpisy. Tam by takovéto výrazné doplňky mohly být na škodu a proto doporučujeme před pohovorem tetování skrýt a piercing oddělat. Než ztrácet body hned na pohovoru je jistě lepší vyčkat a až po nástupu do práce pomalu zkoušet na reakcích kolegů, kde je ta hranice.

Abyste to stále byli vy

Na závěr je třeba dodat, že oblečení sice pomůže zlepšit Váš první dojem, důležité však je, abyste se ve zvoleném oblečení cítili pohodově. Určitě je lepší se soustředit na pohovor, otázky a odpovědi, než na to, že Vás tlačí boty, rozvazuje se kravata nebo „kouše“ svetr. Proto rozhodně nedporučujeme se na sílu oblákat do něčeho, co Vám není vlastní, protože téměř vždy se dá najít kompromis mezi Vaším vlastním stylem a slušným oděvem vhodným do práce.

Tak hurá do toho ! :)


  • Publikováno: 10.07. 2017 15:46:52